سیب فارسی

شب و روزنوشته های من | داستان سیبی که هر روز به زمین می خورد!
فهرست شیندلر Schindler’s List
2 آوریل 17

فهرست شیندلر Schindler’s List
مطلبی که در لینکداین درباره این فیلم مشاهده کردم:
حالا که تعطیلیه ممکنه برای خیلیها فراغتی ایجاد کرده باشه .فیلم بی نظیری رو به اهل دانش و دانشگاه و تجارت و کسب وکار پیشنهاد میدم ببینن! مطمئنم اونایی که دیدن همین الان هوس کردن یک بار دیگه ببین! اگر فردی باشه ساعاتی از زندگیشو صرف تماشای فیلم یا خوندن داستان کرده و این فیلم رو ندیده باشه راحت اون مثل “نصف عمرت بر فناست” رو درموردش میشه بکار برد :)).
ذکر این نکته مهمه فیلم رو فارغ از اما و اگرهای صحت و مستند بودن تاریخی و مذهبی ماجرا ببنید .چون هنوز دعوا های زیادی در صحت تاریخی بعضی از بخشهای داستان هست و واقعا برای یادگرفتن خیلی چیزا نیازی نیست ذهن درگیرش بشه مگه علاقه خاصی به تاریخ نگاری داشته باشه! اما از منظر داستان پردازی حقیقت گرا یا به قول اهل فن رئالیسم مجموعه ای بی نظیر از حقایق جاری در دنیای کسب و کار و فرهیختگی و نظامی گریه. تضمین میکنم اگه بار اول باشه این فیلم رو میبینید، وقتی پا شدید انگار از صدتا کارگاه موفقیت،فن بیان،جامعه شناسی و روانشناسی و…برگشتید. لطفا کسانی که این فیلم رو دیدن و با من هم نظرند بی توجه رد نشن! درج نظر کنند یا تو پست خودشون این فیلم رو معرفی کنند یا لفظی به دوستان پیشنهاد بدن تا دیگران به تماشای یک فیلم و داستان درجه یک ترقیب شن!

Schindler's List (فهرست شیندلر)

و نظر بنده راجع به فیلم:
خطر لو رفتن داستان!
اول راجع به نظرات دوستان: به نظر بنده شاهکار اصلی فیلم داستان اونه که اسپیلبرگ بزرگ با تواضع روایتتش کرده اساسا از منظر فیلمسازی اسپیلبرگ متعهد به داستان بوده و سعی نکرده توانایی هاشو به رخ بکشه. این نکته هم جالبه که تنوع داستان هایی که اسپیلبرگ روایت کرده بینظره. این فیلم داستان قدیمی رو روایت میکنه ولی فیلم خیلی قدیمی هم محسوب نمیشه و کاملا روایت مدرنی رو داره و در دهه ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ سرشار از فیبم هاییه با داستانهای بی نظیر و روایت بدون اشکال. داستان از موسیقی هم بالاتر رفته و فیلم و همه چیزو تحت الشعاع قرار داده. فیلم سرشار از نکات آموزنده و جذابه ولی بولد ترینشون برای من تماشای سیر تحول اسکار شیندلر بود که با نیت اقتصادی و ماهی گرفتن از اب گل آلود وارد شد (نشون اش هم ماجرای عصبانی شدن از کینگزلی بخاطر استخدام مرد یک دست) و رفته رفته تبدیل به قدیسی میشه که هدفش فقط نجات جون انسانها و مقابله با فاشیسته. از اون فیلم بلندهاست که اخرش میگی چه زود تموم شد و زمان حس نکردی.

ویکی پدیا
imdb
دانلود
نقد مفصل فیلم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *