سیب فارسی

شب و روزنوشته های من | داستان سیبی که هر روز به زمین می خورد!
آیا فعالان حوزه نرم افزار مغرور هستند؟
26 اکتبر 15

سایت محمدرضا شعبانعلی یکی از سایت هایی است که همیشه دنبال می کنم.

اخیرا مطلبی تحت عنوان “بالاخره تصمیم گرفتم که دیگر به اینستاگرام سر نزنم” را گذاشته بود، مطلب جالبی بود و یکی از موضاعات حاشیه ای آن مقایسه برخی از شبکه های اجتماعی بود. در آینده حتما روی شبکه های اجتماعی بیشتر صحبت خواهم کرد چون معتقدم کسب و  کار شبکه های اجتماعی از بلوغ خودشون رد شده اند و تنها می توان از آنها ایده گرفت برای کارهای دیگر، و شاید دیگر کسب و کار مطمئنی نباشد(آنچه بر سر گوگل پلاس آمد هنوز از خاطره ها نرفته است)

موضو مطلب امروز من البته قسمت دیگری از مطلب سایت شعبانعلی است.

در قسمتی از این مطلب آمده است:

بیشترین سهم در میان توییتری‌های ایران، به اهالی حوزه‌ی نرم افزار (یا به قول خود دوستان، Developer‌ها) تعلق دارد. به رغم علاقه‌ی جدی که به حوزه‌ی تکنولوژی دارم و بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها و پروژه‌ها و کارهای من هم در سالهای اخیر در این حوزه بوده است، به سختی می‌توانم فضای اهالی حوزه‌ی نرم افزار را درک کنم. به نظرم نوعی شتابزدگی برای موفقیت و نوعی تصویر ذهنی همه چیزدانی، در این قشر رو به رواج است. گاهی به شوخی می‌گویم هر موفقیتی که در سیلیکون ولی کسب می‌شود، فعالان حوزه‌ی فن آوری را – از ایران تا ونزوئلا – مغرور می‌کند.

اگر بخواهم به تجربیات شخصی تکیه کنم، با مرور خاطراتم، فقط یک گروه دیگر را می‌شناسم که در “شتابزدگی برای موفقیت” و “همه چیزدانی” از Developerها جلوتر باشند و آن MBA خوانده‌ها هستند (که خودم هم با کمال شرمندگی و اظهار پشیمانی و تقاضای عفو از شما، جزو آنها هستم).

من MBA رو نمی دونم اما به نظر من کارمندان بانک هم به یک غرور بی دلیل گرفتار شده اند!!

چند ویژگی به قشر آی تی نسبت داده شده است، شتابزدگی برای موفقیت، همه چیز دانی، غرور!

شتابزدگی برای موفقیت به نظرم صفت بدی به حساب نمی آید، اساسا دراین حوزه ب شدت پتانسیل موفقیت است و شاید عامل این شتابزدگی این باشد!

همه چیز دانی، این صفت را من هم در بچه های آی تی دیده ام منتهی اساسا معتقدم این صفت در حال حاضر سندرم فعال در اکثریت جامعه ماست و جامعه آی تی که نسل جوان آن به نظر نسل پر مطالعه و بروزی می آید هم از اس قاعده مستثنی نیست!

غرور!! درست است غرور کاذبی هم وجود دارد که عموما من آن را حس نکرده ام چون احتمالا  این غرور برای بچه های غیر آی تی بروز می کند که بنابراین در بین خود بچه های آی تی کمتر است.

گرچه من عامل ای رو در این صفات موثر می دانم به دلایل بسیاری من جمله سهل الوصل به نظر آمدن ورود به این حوزه کاری و درامد نسبتا خوبی که در این حوزه وجود دارد بسیاری از افراد غیر متخصص فکر می کنند که اگر با یک cms سیستم مدیریت محتوا توانستند یک وبسایت بالا بیاورند می توانند اپلیکیشن ناو بری هم بنویسند!!

کمااینکه در 3 سال گذشته من با یک فارغ التحصیل معماری، یک ارتوپد و یک کاردان علوم آزمایشگاهی در تیمی کار کرده ام!!

ورود همچین افرادی در ایجاد همچین دیدی روی بچه های آی تی به نظر شخص بنده موثر بوده است.

نکته پایانی اینکه، بنده با حضور افراد غیر متخصص به این حوزه کاری مخالف نیستم و معتقدم با پشتکار و زمان گذاشتن یک جراح و یک دامپزشک و هر کس دیگری هم می تواند در این حوزه موفق شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *