سیب فارسی

شب و روزنوشته های من | داستان سیبی که هر روز به زمین می خورد!
آیا روزی ربات ها، انسان ها را خواهند خورد؟
23 اکتبر 15

پیش نوشت: حدود 10 سال هست که در حوزه آی تی و شرکت های نرم افزاری مختلف کار کرده ام به این زمان فواصلی که برای خودم هم کار می کردم را اضافه کنید، طی این مدت نسبتا طولانی که از شروع کار من می گذرد دنیای نرم افزار دچار تغییرات بسیاری شه است، بخشی از این تغییرات روی تکنولوژی ها بوده به عنون مثال زبان های برنامه نویسی مختلف از وی بی تا دات نت و زبان مورد علاقه من جاوا!

جاوا

بخش دیگری از این تغییرات روی پلتفرم ها بوده و بخشی دیگر نیز وجود داشته که حاصل رقابت برای دیده شدن یا به عبارت درست تر آن پول درآوردن بیشتر بوده است، به عنوان مثال نبرد شبک های اجتماعی، تب اپ های پیام رسان، بحث دیر به اوج رسیده محتوا و بسیاری دیگر، که در آینده حتما روی این بخش بیشتر صحبت خواهم کرد.

اصل موضوع: داشتم به این فکر می کردم که آینده دنیای برنامه نویسی به سمتی خواهد رفت آیا با وجود پیشرفت در دنیای هوش مصنوعی برنامه نویسی نیز از شکل کنونی خود خارج می شود؟

جواب من این است: بله حتما! از این پس تخصص برنامه نویسی روی برخی موضاعات محدود تر خواهد شد بدین ترتیب که حوزه ای که هنوز native به این کار خواهد پرداخت برنامه نویسی سیستمی خواهد بود که این هم بیشتر در حوزه هوش خواهد بود، بخش دیگر که شاید 5-10 سال آینده در برنامه نویسی به قدرت ادامه خواهد داشت احتمالا Smart tools و Smart Gadget ها خواهد بود.

از این پس باب طراحی و ایده پردازی و معماری راه حل ها توسط انسان و توسعه توسط ماشین خواهد بود، گمان من بر این است قدرت تفکر ماشین ها چنان بالاتر خواهد رفت که این بخش که توسط انسان انجام می شود هم به دست ماشین خواهد افتاد و تنها چشم اندازها توسط انسان طراحی می شود.

البته پیش از این کسان زیادی مانند ایلان ماسک، پروفسور استیون هاوکینگ و بیل گیتس از قدرت هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده اند، البته هیچ کدام از انها احتمالا دغدغه دنیای برنامه نویسی را نداشتند!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *